Pravda o vodě, jejím nedostatku a možných následcích

Nedostatek vody je téma, které nenechává nikoho klidným. Zprávy o rychle se ztenčujících zásobách životodárné tekutiny se objevují v tisku i online médiích s železnou pravidelností a představa, že vyschne kohoutek, většinu lidí děsí. Zapomeňte však na chvíli na bulvární titulky a rozšiřte si obzory o pár faktických informací. Vody skutečně není na rozdávání a možná vás následující řádky přimějí k zamyšlení, zda skutečně není nejvyšší čas na změnu životního stylu.

Proč je vody málo?

Jednou z příčin nedostatku vody je rozšiřování zástavby. V České republice se každý den ztratí cca 12 – 15 hektarů půdy, což odpovídá 15 – 75 m³ nezadržené vody, kterou by mohla zachytit půda.

Významným faktorem je vysoká spotřeba a konzum moderní společnostivodoinstalace transportuje ohromné množství vody do průmyslových podniků. Roste populace a zároveň se snižuje kvalita půdy, protože v ní ubývá tzv. mikrobiom (humus). Bez mikroorganismů není schopna absorbovat vodu v potřebném množství, zadržovat ji a pozvolna uvolňovat. Životnímu prostředí rozhodně neprospívá masivní odlesňování a přehřívání pevniny.

 

Je neuvěřitelné, že v době, kdy v mnoha státech hrozí hladomor, se nespotřebuje až 30 % potravin.

drevorubec

Instalatér Zlín z cechu EKOMPLEX upozorňuje, že se spousta vody ztratí z vodovodní sítě. Ze starého, neudržovaného řádu jde o cca 30 – 50 %.

Faktorů, které mají vliv na úbytek vody, je ve skutečnosti mnohem více. Uvedli jsme pouze pár zásadních.

Co může nedostatek vody způsobit?

Možných důsledků nedostatku vody je minimálně stejně jako příčin. K těm fatálním patří rozpoutání občanských válek, zvýšení koncentrace nečistot a toxických látek, nedostatek potravy a v neposlední řadě častější a extrémnější přírodní katastrofy.

Snad lidstvo pochopí, že je nejvyšší čas řešit příčiny a nikoliv se vyrovnávat s důsledky. Češi si v souvislosti s vodou sáhli na svědomí: za posledních 15 let klesla průměrná spotřeba vody na obyvatele o 50 %.

Komentáře