Tvrdá voda a s ní spojený výskyt vodního kamene v podobě usazenin vápníku a hořčíku představují nepříjemný problém. Vodní kámen vzniká na všech místech kudy proudí voda, speciálně ta teplá. Zanáší vodovodní potrubí, na topných tělesech domácích spotřebičů jako jsou pračky, myčky, varné konvice nebo kávovary vytváří pevný povlak, čímž je znehodnocuje a zvyšuje nároky na jejich provoz.
Na sanitární technice se usazuje v podobě nevzhledných úsad. Snižuje také účinnost pracích prostředků a zvyšuje spotřebu vody. Tvrdá voda také nadměrně vysušuje pokožku. Boj s vodním kamenem se může zdát být nekonečný, nicméně řešení existuje. Prevencí tvorby vodního kamene je změkčení vody.
Konzervativní metody odstranění vodního kamene
Vodní kámen lze odstranit mechanicky seškrabáváním vhodným nástrojem či chemicky rozpouštěním ve slabých roztocích kyselin. Proti vodnímu kameni zabere ocet nebo citronová šťáva. Tyto metody jsou ale dlouhodobě neúnosné.
Se změkčovači vody AquaSoftener už žádný vodní kámen
Změkčovače vody AquaSoftener se významným způsobem podílejí na prodloužení životnosti všech otopných prvků. Zařízení připravuje výbornou vodu bez chuti a zápachu. Uspoří prací prostředky, které se ve tvrdé vodě špatně rozpouštějí. Působí jako prevence před usazeninami na nádobí a prádle. Zároveň ušetří energii, protože zanesené teplosměnné plochy špatně vedou teplo a tak například na uvaření čaje spotřebujete více energie. Hodí se pro rodinné domy, chalupy, ale také pro bytové jednotky, kavárny a jiná restaurační zařízení. Své uplatnění najdou i v průmyslových objektech.
Jak si vybrat úpravnu vody AquaSoftener
Výběr vhodného změkčovače vody provádíme vždy s přihlédnutím k místním podmínkám. Hlavními rozhodujícími faktory jsou tvrdost vody, počet osob v domácnosti a denní spotřeba vody. Před nákupem zařízení je nezbytné nechat si provést co nejpodrobnější rozbor vody díky kterému dodavatel technologie navrhne nejlepší řešení.
Jak AquaSoftener pracuje
Úpravna se instaluje k přívodu vody do objektu. Zároveň je zapojená odpadní hadice pro výtok odpadní vody. Řídící ventil se zapojí do zásuvky. Změkčovač obsahuje náplň kyselého katexu. Během pracovního cyklu se z vody odstraňují kationty vápníku a hořčíku, které jsou nahrazovány kationty sodíku. Náplň, jejíž životnost je kolem 10 let, se regeneruje chloridem sodným v tabletách. Ten se s kationty vápníku a hořčíku slučuje, takže do odpadu odchází chlorid vápenatý a chlorid hořečnatý. Tabletovanou sůl je třeba přibližně jednou za měsíc doplňovat. Samotný proces regenerace náplně trvá asi 40 minut, potom se zařízení opět přepne do provozního režimu. Úpravnu je možné nastavit tak, aby regenerace probíhala v noci. Případně lze instalovat dvě zařízení vedle sebe, aby dodávka vody nebyla přerušená.
Procesy regenerace a změkčení jsou zcela automatické. Tvrdost vody si spotřebitel může regulovat sám pomocí směšovacího ventilu. Provozní náklady všech změkčovačů vody AquaSoftener jsou zanedbatelné. Je třeba investovat do tabletované soli, vody potřebné k regeneraci a elektrické energie, jejíž spotřeba je však minimální. Pohybuje se zhruba kolem 150 Kč za rok.
Výsledkem procesu změkčení vody je prodloužení životnosti všech prvků, kudy protéká teplá voda. Významná je i skutečnost, že i po úpravě změkčením voda si nadále zachovává všechny nároky, které jsou kladeny na pitnou vodu. To se týká hlavně obsahu minerálů.
- Oficiální web: www.aquasoftener.cz
- Eshop: https://www.zmekceni-vody.cz/3-zmekceni-tvrde-vody