Často mylně žijeme v dojmu, že na vše potřebujeme kvalitní, pitnou vodu z vodovodu, protože ta užitková by nám mohla nějakým způsobem ublížit. Přitom její využití je značné a můžeme díky ní ušetřit spoustu peněz. Akorát je třeba znát, jak ji správně používat, kde ji získávat a na co si u ní dát pozor.
Z veřejného vodovodu teče zásadně pitná voda, tedy velmi kvalitní, dezinfikovaná vyčištěná voda, která by nám neměla ublížit. Dá se pít, můžeme z ní vařit. A dá se s ní celkově dělat cokoliv. Ale pokud máme možnost mít zdroj vlastní, užitkové vody, je lepší alespoň částečně využívat i ji. A řada lidí to tak dělá, protože tím velmi ušetří. Užitková voda může být ze studny, z vrtu, ale klidně ji můžeme mít i v nádrži nebo sudu, kam máme svod z okapu a je to vlastně dešťová voda. Taková je ideální na zalévání, zavlažování trávníků, mytí aut, ale třeba i na praní, splachování toalety a další činnosti. Pokud máme profesionálně udělanou studnu a kontrolujeme kvalitu vody, můžeme ji takto naplno využívat.
150 litrů denně
Statistici vypočítali, že každý člověk průměrně denně spotřebuje 150 litrů vody. 46 litrů padne na splachování toalety, dalších 44 litrů na koupání nebo sprchování. Okolo 17 litrů spotřebuje pračka, průměrně 11 litrů vyčerpá zahrada (ale zahrádkáři, kteří mají spoustu květin a plné záhonky spotřebují denně desítky litrů vody). Zhruba 9 litrů vody padne na mytí nádobí, dalších 9 litrů spotřebujeme na péči o naše tělo (tedy ne na koupání). Při vaření obvykle spotřebujeme okolo 3 litrů vody, podobně je jí třeba i na omytí auta. A pak máme necelých 10 litrů denně na další činnosti. Když si spočítáte, kolik to všechno stojí, nevycházejí zrovna malé cifry. Přitom z užitkové vody můžete pokrýt skoro vše a dá se speciálním rozvodem zavést i do domu, takže s ní můžete v klidu prát, splachovat a tak dále.
Teplá je užitková
Možná vás to nikdy nenapadlo, ale teplá voda je také užitková. Jistě, vyrábí se z pitné, kvalitní vody, ale díky vysoké teplotě se v ní snadněji mohou přemnožit různé bakterie (například Legionella pneumophila). Ty mohou být životu nebezpečné. Takže ať už máte doma bojler, karmu nebo máte dálkový přívod teplé vody, myslete na to, že tato voda není v žádném případě vhodná k pití. V nejzazším případě k vaření, protože bodem varu bakterie zahynou. Ale jak z výše uvedeného plyne, je i na koupání a sprchování, a proto na tyto činnosti můžeme s klidem používat užitkovou vodu z vlastní studny. A na té je nejlepší, že je zadarmo – stačí jen nechat si studnu vybudovat a pak už se plní sama, bez našeho přičinění a bez poplatků. A pokud ji maximálně využíváme, náklady na stavbu se nám velmi rychle vrátí a vodárnám platíme minimální částky.