Užívejte si bazén bez zbytečných starostí

Mít na zahradě svůj vlastní bazén je v dnešní době takřka standardem. Nadzemní bazény se dají pořídit už od 2 000 korun, luxusní zapuštěné pak stojí desítky i stovky tisíc korun. Ať už si ale koupání užíváte v jakémkoliv, vždy je třeba o vodu pečovat, aby se nekazila. Není to ovšem dřina na několik hodin denně – při správném přístupu vše zvládnete za 15 minut týdně.

Vše stojí nejen peníze, ale i čas. Bazény nejsou výjimkou. Pokud si bazén pořídíte a očekáváte, že vás nebude stát žádné starosti ani finance, pletete se. A pokud se o něj nebudete starat správně, voda zezelená, objeví se v ní řasy a různé bakterie a mikroorganismy, může zapáchat a nakonec vám třeba nezbyde nic jiného, než ji kompletně vypustit a napustit novou. Přitom se může jednat o tisíce litrů vody, což není zrovna levná záležitost. Podívejme se proto společně na to, jak si koupání po celou sezonu užívat bez zbytečných starostí.

Kvalitní voda

V první řadě je třeba dbát na kvalitu vody. V drtivé většině případů se bazény napouštějí vodou z vodovodů, tedy pitnou, která by měla být bez jakýchkoliv škodlivin. Nikdo vám ale nemůže bránit napouštět bazén vodou z vlastní studny. Pokud máte jistotu, že je dobrá, je jí ve studni dost a neuškodí vám, je to velmi levná varianta. V tomto případě je ale nutné počítat s tím, že bazén bude nutné udržovat o něco častěji. V mnoha případech je totiž voda ze studní tvrdší, neboli obsahuje více minerálů, zejména vápník a hořčík. Může tak mít určitý zákal nebo být zabarvena lehce dohněda. Což ovšem vadí jen esteticky. Horší je, pokud by se v ní objevovaly bakterie nebo by v ní byly dusičnany a dusitany. Zvlášť děti se totiž při koupání často vody z bazénu napijí a mohlo by jim to způsobit vážné zdravotní potíže. Vše se ovšem dá vyřešit přidáváním vhodné bazénové chemie, případně se voda dá ještě před napuštěním do bazénu změkčit speciálním filtračním přístrojem.

Jakou chemii?

Už ze školních dob máme často zaryto v paměti, jak veřejné bazény páchnuly chemií, savem či chlórem. Leckomu se z toho dodnes zvedá žaludek. Moderní chemické přípravky určené pro bazény takové ale nejsou. Existují preparáty pro udržování optimální hodnoty tvrdosti vody, jiné zajistí stálou hodnotu pH, další pomohou srovnat hladinu chlóru či aktivního kyslíku. A co když voda i přes veškerou snahu zezelená? Krajní variantou je vypuštění, ale obvykle vše dokáže zachránit šokový přípravek a vločkovač, které se v přesně určeném množství nalijí do vody. Zkrátka správný majitel bazénu by měl mít po ruce celou sadu různých přípravků, aby vodu dokázal udržet vždy křišťálově čistou a mohl si pokaždé pomocí testerů vždy změřit její hodnoty.

Nejběžnější prostředky na péči o bazény, které by vám doma neměly chybět:

  • kapkový tester
  • plovoucí koš na chlorové tablety
  • chlorové tablety
  • chlor šok
  • pH plus
  • pH minus
  • tekutý vločkovač
  • tekutý prostředek pro zazimování bazénu

Mechanické čištění

Zatímco bazénovou chemii můžete do vody přilévat třeba i jen jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní, mechanicky je nutné bazén čistit pokaždé, když se chceme koupat. V první řadě je nutné mít pořádný filtr, aby zvládl vodu precizně vyčistit a zbavit ji i miniaturních částeček. Nejběžnější je písková filtrace, kartušová filtrace nebo se používá i systém takzvaného ztraceného bednění, přičemž všechny se instalují už při stavbě bazénu. Filtrace přitom funguje automaticky, stačí ji jen zapnout a posléze vypnout. Vhodné je doplnit ji vysavačem, kterým můžeme odstranit veškeré nečistoty usazené na dně. Je to sice časově náročnější, ale pokud o bazén pečujeme a nezanedbáme ho, stačí to třeba i jen jednou měsíčně. Ideálním doplněním je pak pořízení bazénové síťky, nejlépe s teleskopickou tyčí, kterou sesbíráme větší nečistoty plovoucí na hladině, případně jí bezpečně z vody vyzvedneme topící se bodavý hmyz.

Voda pro radost

Kdo na svůj bazén dbá, dělá mu radost a je ozdobou zahrady, a to po celou letní sezónu. Děti jsou nadšené a pro dospělé je to ideální způsob, jak se protáhnout, v horkých letních dnech se osvěžit a dá se v něm třeba i rehabilitovat. Jen je vždy třeba mít na mysli přísloví, že bez práce nejsou koláče a alespoň čtvrt hodinky týdně bazénu skutečně věnovat. A stejně tak je nutné ho na podzim opečlivě zazimovat, přidat do odpuštěné vody příslušnou chemii, pořádně bazén zakrýt nepropustnou plachtou a nezapomenout ho pak před příchodem teplých jarně-letních dnů opět odzimovat a vyčistit. Pokud se o něj totiž budeme starat, vydrží nám (v případě zapuštěných bazénů) i desítky let.

Komentáře