Proč sbírat dešťovou vodu?

Sbírání dešťové vody už není otázkou malé skupiny zahrádkářů, naopak se rok od roku rozšiřuje napříč majoritou obyvatel rodinných domů. Důvody jsou různé –  často jde o potřebu úspory vody a snižování nákladů na vodné a stočné. V tomto článku vám prozradíme, proč byste měli zvážit pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu i vy.

Úspora vody a peněz

Sbíráním dešťové vody můžete ušetřit až 50 % pitné vody, kterou byste použili pro zalévání rostlin, splachování toalet nebo praní prádla. Pro rodiny s vysokou spotřebou vody to znamená možnost, jak dramaticky snížit výdaje za vodu – minimálně o několik tisíc za rok.

Pozitivní dopad na životní prostředí

Sbírání dešťovky pomáhá chránit životní prostředí, protože snižuje potřebu pitné vody a současně objem odpadní vody. Voda je vzácný zdroj a každý nasbíraný litr znamená menší zátěž pro životní prostředí.

Prospěšnější pro rostliny

Na dešťovou vodu nedají dopustit zkušení zahrádkáři, kteří chtějí pro své záhony to nejlepší. Dešťovka neobsahuje chemikálie, jež mohou být přítomné v pitné vodě, což je pro rostliny velmi prospěšné. Na dešťové vodě prospívají mnohem více než na chlorované vodě z vodovodu.

Možnost využití vody pro záložní zdroj

Akumulovaná dešťová voda může být užitečná i jako záložní zdroj pro případ nouze. Pokud dojde k havárii na místním vodovodním řadu, případně k přírodní katastrofě a přerušení či znečištění místního zdroje, dešťovka v retenční nádrži poslouží jako náhrada.

Jak začít sbírat dešťovou vodu?

Sbírání dešťové vody není složité a může být prováděno různými způsoby. Nejjednodušší způsob je svádět ji do sudu umístěného pod střechu, ideálně pomocí nainstalovaného odvaděče nebo klapky. Podstatně větší množství dešťovky lze akumulovat v retenční nádrži, která navíc disponuje filtrem pro odstranění nečistot. Tyto nádrže jsou navrženy pro uchování vody ve vhodné kvalitě.

Je důležité si uvědomit, že dešťová voda není vhodná pro všechny účely. Bez patřičné úpravy by neměla být používána jako pitná, tzn. k pití a přípravě jídla.

Komentáře