SAWER – Češi přišli na to, jak v poušti získat vodu. Projekt představí na EXPO 2020

S.A.W.E.R., unikátní zařízení českých vědců, které umí vyrobit vodu pomocí slunečního záření se poprvé představí v expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Česká technologie by měla pomoct lidem například ve vyprahlých oblastech Afghánistánu nebo v pouštních oblastech Latinské Ameriky.

Na projektu se podílejí pražské ČVUT a jeho Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) a Botanický ústav Akademie věd. K prototypu sytému SAWER připojili vědci i mineralizační jednotku WatiMin společnosti EuroClean upravující destilovanou vodu na pitnou.

Projekt SAWER
Projekt SAWER

Systém vyrábí destilovanou vodu, která se dá lépe uchovávat, ale pro další použití je nutné ji upravit, říká docent Tomáš Matuška, který má v ČVUT UCEEB vývoj systému S.A.W.E.R. na starosti. Pro závlahu rostlin ji o živiny obohacuje fotobioreaktor, který dodává Botanický ústav AV ČR, na pitnou vodu ji mění jednotka společnosti EuroClean.

S.A.W.E.R. bude podle Matuškových odhadů schopný vyrobit zhruba 100 litrů vody denně. Vyrobená voda pak projde přes speciální bioreaktor, který vyvíjí Botanický ústav, a naváže na sebe živiny. Díky S.A.W.E.R. se tak v poušti budou moct pěstovat rostliny, které by jinak v těchto extrémních podmínkách nevyrostly. Autorem myšlenky je generální komisař české účasti na EXPO 2020 Jiří František Potužník.

Jak probíhají přípravy systému S.A.W.E.R.?

Projekt který bude v pavilonu ČR na EXPO 2020 v Dubaji vyrábět vodu ze vzduchu pomocí solární energie – Rozhovor s Tomášem Matuškou.

Komentáře