Změkčování vody bez chemie a levně? Ano, je to možné.

Existuje více různých přístrojů, s nimiž si doma můžete změkčit vodu. Některé metody fungují více, některé méně a další hraničí s šarlatánstvím. Jedním ze skutečně fungujících způsobů, jak se voda dá efektivně a levně změkčit, je takzvaná iontová výměna. Tu nabízí přístroj AquaSoftener.

Tvrdá voda je skoro tím nejhorším, co může naše spotřebiče, ale i vodovodní potrubí, potkat. Obsahuje velké množství minerálů, z nichž především vápník a hořčík zapříčiňují vznik takzvaného vodního kamene. V pračce, myčce, rychlovarné konvici, topných tělesech nebo i vodovodním potrubí se zkrátka po čase začnou tvořit tvrdé, bílé usazeniny. A i když zprvu pomáhá jejich škrábání, po nějaké době jsou pro zmiňované přístroje doslova likvidační. S tvrdou vodou je tedy třeba bojovat a změkčovat ji, aby neničila, ale zároveň je třeba zajistit, aby se dala bez obav pít a využívat. Způsobů změkčování je více, ale ne všechny fungují všestranně a bezproblémově.

Iontová výměna

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak změkčit vodu, je pokusit se odstranit z ní kationty vápníku a hořčíku (Ca2+ a MG2+), aby nemohly proniknout potrubím dál a neusazovaly se. Nejúčinnější je v tomto ohledu takzvaná iontová výměna, kdy ve speciálním přístroji AquaSoftener dochází k „vychytávání“ těchto iontů do filtru, v němž jsou nahrazovány zcela neškodnými kationty sodíku (NA+). Díky tomu voda změkne a přestane dělat neplechu.

iontová výměna znázornění

Přístroj přitom funguje na velmi jednoduché bázi – připojíte ho na začátek vodovodního potrubí ve svém bytě nebo domě, dáte do nejbližší zásuvky a jednu hadici svedete do odpadu. Vše je pak už plně automatizované – přitékající voda je filtrována přes změkčovací, takzvané katexové filtry, které zachytávají vápník a hořčík a nahrazují ho sodíkem. Pak změkčená voda postupuje vodovodním potrubím dál a dá se využívat jakkoliv a k čemukoliv. Přístroj má přitom nastavené množství vody, které jím může protéct, aby filtr postačil pro zachytávání minerálů. Jakmile je filtr nayscený, přijde na řadu jeho regenerace, kdy jsou zachycené minerály vyplavovány spolu s prací vodou do odpadu. Po sléze může celý proces začít nanovo.

Bez údržby, bez nákladů

Pokud si pořídíte tenhle chytrý změkčovač vody, nepřinese vám žádné nadbytečné starosti ani náklady. Je prokázáno, že přefiltrovávání a změkčování vody stojí pouze 0,5 až 3 koruny na 1 000 litrů. Nijak závratné nejsou ani náklady na elektřinu, ty vycházejí na pár desetikorun měsíčně. Jediné, co musíte dělat, je jednou měsíčně do nádržky AquaSofteneru nasypat speciální solné tablety, které umožňují proces měkčení. To je vše.

Jiné metody přinášejí rizika

Možná si říkáte, že přece nemusíte kupovat takovýhle přístroj, protože existují i jiné možnosti, jak vodu změkčit. Teoreticky máte pravdu. Prakticky vás přesvědčíme, že žádná jiná metoda není tak účinná a některé dokonce ohrožují vaše zdraví. Podívejme se tedy podrobněji na různé alternativy AquaSofteneru – a sami posuďte, jestli je iontová výměna je tím nejlepším, co odborníci vymysleli.

Magnety jsou nejisté

Spousta lidí už se nechala nachytat tvrzením, že magnety z tvrdé vody odstraňují železo, bakterie, řasy a další škodliviny. Stačí si jen připevnit magnet blízko potrubí. Ale opravdu to funguje? Upřímně řečeno, výsledky jsou dost chabé a většina lidí je z téhle metody zklamaná. Takže pokud chcete mít skutečně měkkou vodu, magnety nejsou nejlepším řešením. (viz pohádka o magnetické změkčení)

Reverzní osmóza znemožní pití

Jiným způsobem změkčování je takzvaná reverzní osmóza. Jsou zde použity velice jemné filtry, které z vody odstraňují minerály v čele s vápníkem a hořčíkem, ale už je ničím nenahrazují, takže výsledná voda je sice měkká, ale výrazně ochuzená. V podstatě jde o destilovanou vodu. Vařit z ní můžete, prát v ní můžete, ale to je tak vše – k pití není vhodná vůbec a květiny vám za ni také zrovna nepoděkují.

Chemie

Změkčovat se dá i přidáváním chemických přípravků přímo do vody, ale to se v domácnostech dělá jen výjimečně. Tenhle způsob, kdy se do vody přidávají fosforečnany a křemičitany, se využívá spíš v průmyslu – pro běžné lidi je to náročné a navíc jen málokdo chce pít vodu s chemikáliemi, byť by měly být neškodné. Ale úplně neškodné nejsou, protože fosfáty ve svém důsledku způsobují růst řas v potrubích a jsou třeba i viníky přemnožení řas a sinic v rybnících a jezerech.

Ionty vítězí

Jak vidno, nic lepšího než iontovou výměnu zatím na trhu nenajdete. Takže pokud hledáte způsob, jak si na chytě, v kanceláři, rodiném domě nebo i jen bytě změkčit vodu, je změkčovač vody AquaSoftener ideální volbou. Jde o čistě přírodní proces bez chemie a jeho výsledky jsou zcela prokazatelné

Komentáře