I když by se ve vodě žádné bakterie vyskytovat neměly, může se stát, že se někde v potrubí nebo ve studni přemnoží a mohou nám pak způsobovat všelijaké zdravotní potíže, v nejhorším případě i smrt. Víte, jaké bakterie ve vodě mohou být, jak se s nimi vypořádat a jak je odhalit?
V poslední době se o výskytu bakterií v pitné vodě mluví čím dál častěji. I když jsou podle vyhlášky limity bakteriíí ve vodě přísné, v reálu jsou často překračovány. Může se to stát ve vodvodním potrubí, což třikrát zažili obyvatelé Prahy (Legionella v Praze). Stejný problém často řeší majitelé studen, kam mohou silné deště spláchnout hnojiva či výkaly z blízkých polí a voda je rázem infikovaná a naprosto nevhodná k pití.
Přitom to, že ve vodě máme nebezpečnou bakterii, pouhým okem často neodhalíme. Voda nemusí hned zapáchat nebo mít podivnou barvu a zákal. Problém se obvykle projeví průjmem, bolestmi břicha, celkovou nevolností. Jistou přítomnost bakterie odhalí pouze rozbor vody ve specializované laboratoři. Takže pokud máme na něco podobného byť i jen podezření, je třeba ihned jednat a nechat si vodu otestovat, případně hlásit to úřadům.
Typy bakterií
Existuje hned několik typů bakterií, které se v pitné vodě mohou objevit. Podívejme se na ně tedy podrobněji, abychom byli v obraze a věděli, jak kterou potíž řešit. Protože to můžeme leckdy vyřešit i sami – stačí jen vědět, s čím se potýkáme a jak na to.
Koliformní bakterie
Tím úplně nejčastějším mikroorganismem, který můžeme ve vodě najít, jsou takzvané koliformní bakterie. Ty se běžně vyskytují v trávicím traktu člověka i různých zvířat, kde napomáhají správnému rozkladu potravy. Ale pokud máme vlastní studnu a poblíž je pastvina nebo pole, které se hnojí, tak se může stát, že tyto bakterie se z povrchu dostanou do půdy a do podzemní vody a odtud až do studny. Ta je pak rázem infikovaná, a pokud z ní pijeme, hrozí nám nejen běžné střevní potíže, ale i kolika nebo břišní tyfus.
Do této skupiny patogenních bakterií patří například velmi známé rody Escherichia, Salmonella, Shigella či Yersinia.
Dobrou zprávou je, že pokud ve vodě koliformní bakterie odhalíme, můžeme se jich poměrně snadno zbavit – hynou totiž při teplotě nad 50 stupňů. Vodu k pití je tedy vhodné předem převařit. A zdroj vody je nutné řádně vydezinfikovat prostředky, které působí právě proti tomuto typu bakterií, případně lze použít speciální filtrování či zařízení pro dávkování dezinfekce.
Legionella Pneumophila
Pojem Legionella jsme v posledních měsících mohli ve zprávách slyšet hned několikrát. Jde právě o onu bakterii, která se přemnožila v několika městských částech Prahy. Legionella je velmi nebezpečná bakterie, která se může ve vodě vyskytovat v zákoutích vodovodního potrubí nebo pod usazeninami, které se tvoří třeba v zásobnících vody. Pokud má voda teplotu mezi 30 a 50 stupni Celsia, začne se velmi rychle množit. Pokud se šíří vodou a začneme ji pít, hrozí nám zdravotní problémy. U jedinců s oslabenou imunitou (např. kuřáci nebo lidé po operaci) hrozí i smrt.
I tato bakterie se dá úspěšně zlikvidovat, a to například dávkováním chlordioxidu do vody. Tento dezinfekční prostředek ji stoprocentně zahubí a navíc působí ještě i dlouho po jeho samotné aplikaci do vody.
Pseudomonas
Takzvané pseudomonády jsou bakterie, které najdeme v přírodě, v rostlinách, půdě i ve vodě. Většina jejich druhů není nebezpečná, ale pokud se do pitné vody dostane Pseudomonas aeruginosa, pak jsme v nebezpečí. Přitom, ač se to zdá nemožné, tato bakterie se může vyskytovat i v lahvích s balenou vodou, kde se dokáže udržet díky speciálnímu biofilmu, který vytváří. A stejně tak může přežívat i v jakýchkoliv nádobách s vodou. Nebezpečná pro člověka je i v případě, kdy se koupeme v nakažené vodě a máme někde na těle nezhojenou ránu, která se tak infikuje. Bakterie Pseudomonas se klidně může objevit i v bazénu a často pak způspobuje záněty zevního ucha.
Bacillus cereus
Dalším typem bakterií, které žijí ve vodě a mohou způsobovat zdravotní potíže, je Bacillus cereus. Tyto mikroorganismy jsou saprofité a najdeme je obvykle v tělech rostlin, některé napadají hmyz, ale běžně jsou v půdě, vodě i ve vzduchu. Problém je, pokud se určitý typ dostane do pitné vody, případně jiný dokáže způsobit otravu z jídla. Obvyklé je, že bakterie při koupání napadne tkáně nezhojených ran a způsobuje sepsi, infekci, může za meningitidu, ale zapřičiňuje třeba i Emetický syndrom nebo endokarditidu.
Další bakterie
Jsou i další druhy bakterií, které se mohou vyskytnout ve vodě a po požití nám způsobují střevní i mnohem vážnější obtíže, případně mohou dělat neplechu, pokud se v takovéto vodě koupeme. Příkladem jsou bakterie Clostridium perfringens nebo Intestinální enterokoky.