Problém pesticidů ve vodách

Pesticidy se v posledních letech stávají opravdu rozsáhlým problémem vod napříč celou Českou republikou. Ta je totiž z velké části tvořena zemědělskými oblastmi, kde dochází k pravidelnému hnojení plodin chemikáliemi. A právě chemikálie jsou hlavním původce pesticidů, které se dostávají do půdy a následně se rozpouštějí v podzemních vodách. Ty posléze proudí do vašich domácností jako pitná voda. Ta sice v prvopočátcích není sama o sobě pro člověka nijak závadná, ale drtivá většina odborníků varuje zejména před dlouhodobým užíváním, které dosud nebylo dostatečně prozkoumáno.

Pitná voda by jednoduše pesticidy obsahovat neměla. Jak se jich tedy můžeme účinně zbavit? A co si pod pojmem „pesticidy“ vlastně představit? Na to se vám pokusíme odpovědět v průběhu tohoto článku.

Co jsou to pesticidy?

Pesticidy slouží jako přípravky určené ke zmírnění chorob. Dále využívají k hubení plevelů a živočišných škůdců, které napadají zemědělské produkty a dokáží úrodu naprosto zlikvidovat. Moderní zemědělství je na nich tudíž závislé. Odborníci se ale domnívají, že mají také řadu vedlejších účinků, kterými neblaze působí na samotnou přírodu.

hnojení pesticidy

Nepřiměřené používání těchto látek má vliv na populaci užitečného hmyzu, jakým jsou například včely. Ani ptáci nesnášejí přítomnost pesticidů příliš dobře. Lidskému zdraví konzumace těchto látek také rozhodně nijak nepřispívá. Dokonce se po čase mohou objevit různé chronické nemoci. Vyvstává tedy otázka, jestli zmíněné zápory těchto chemických látek nepřevyšují klady, na základě kterých se od jejich užívání stále neustupuje.

Všechny dosud existující pesticidy se dají svým způsobem považovat za jedy. O žádném totiž nelze prohlásit, že by byl neškodný a „zdravý“. Proto je jejich odstranění z pitné vody opravdu více než žádoucí.

Jak se pesticidům bránit? Reverzní osmózy mohou problémy vyřešit

Způsobů, kterými se lze zbavit pesticidů, se na trhu nachází celá řada. Bohužel se ale jen některé z nich dají považovat za efektivní. Jedním z nich jsou například reverzní osmózy. Ty jsou určeny k velice jemnému filtrování vody, díky kterému do domácnosti neprojdou dokonce ani rozpuštěné soli.

Výsledná voda je tedy demineralizovaná a svým složením se přibližuje spíše vodě destilované, takže není příliš vhodná ke konzumaci. Můžete ovšem tímto způsobem vyčistit jen část vody a zbytek vést okolo bypassem. Pokud budete tímto způsobem čistit 40 % vody, dá se počítat se snížením znečištění taktéž o 40 %, což je na výsledné kvalitě opravdu znát.

Účinnost této metody čištění je tedy opravdu vysoká a odstraňuje z vody nejen pesticidy, ale i veškeré ostatní škodliviny.

Další způsob, jak se pesticidů nadobro zbavit

Dalším efektivní způsobem vedoucím k čisté vodě bez těchto látek je zařízení pro odstranění pesticidů z vody AquaCarbon. Ten vás mimo jiné dokáže zbavit i pachu, chuti či zbarvení vody. Filtry navíc zachycují i těžké kovy, některé anorganické látky, zákal, zbytky léčiv, vedlejší produkty dezinfekce a další organické látky.

Přínos tohoto přístroje se tedy jednoznačně nedá popřít. Filtrační náplň je tvořena aktivním uhlím, které absorbuje všechny výše zmíněné látky z vody. Póry uhlí se časem zaplní. Tím se vyčerpá kapacita a je tedy potřeba náplň vyměnit.

Filtry s aktivním uhlím pro odstranění pesticidů z vody AquaCarbon
Filtry s aktivním uhlím pro odstranění pesticidů z vody AquaCarbon

Hlavní výhodou tohoto řešení je, že k úpravě vody dochází zcela automaticky podle nastaveného času nebo množství. Jeho konstrukce je jednoduchá a použité materiály vynikají vysokou odolností. Vydrží vám tedy bez problémů dlouhé roky. Zařízení se instaluje přímo na centrální přívod vody s obtokem, takže by to nemělo činit žádná větší problém.

Nenechávejte řešení pesticidů na poslední chvíli

Díky tomuto článku se snad většině z vás, kteří problémy s přítomností pesticidů ve vodě doteď přehlíželi, konečně otevřou oči a začnou je vnímat jako reálnou hrozbu, která sice po delší době, ale zato určitě, napáchá na vašem zdraví a zdraví vašich blízkých skutečnou paseku. Řešení se totiž nabízejí. A jsou více než žádoucí.

Komentáře