Nezapomínejte na bazény – čím a jak ošetřit vodu?

Koupací sezóna je tady, rtuť teploměrů se šplhá až ke třiceti stupňům, a tak už spousta lidí nejen odzimovala bazény, ale chystají se do nich co nevidět skočit. Jenže udržování vody v bazénu se nesmí zanedbávat, aby se voda ve vedrech nekazila.

Je úplně jedno, jestli máme povrchový nebo zakopaný bazén. Vždy je třeba o něj od začátku, kdy ho odzimujeme, až do pozdního podzimu pečovat. Což znamená, že musíme dbát nejen na správné filtrování vody a mít kvalitní filtraci, ale musíme vodu i pravidelně kontrolovat a měřit hodnotu pH, tvrdost vody či množství chloru. Pro začátečníka to zní možná složitě, ale ti, co už bazén nějakou tu chvíli mají, vědí, že tahle údržba zabere zhruba čtvrthodinku týdně. A voda je pak po celou sezónu křišťálově čistá a zdravotně nezávadná.

Správná filtrace

Základem, na který musíme myslet už při stavbě bazénu, je filtrování. Někdo si sice pořídí bazén bez filtrace a snaží se jen větší nečistoty vybírat sítkem, ale tím si koleduje o přemnožení řas a znečištění celého bazénu takovým způsobem, že jediným řešením pak bude vypuštění a výměna veškeré vody. Což není úplně levná záležitost. Takže pokud chceme mít jistotu, že budou z vody odstraněny i mikroskopické nečistoty, je vhodné si filtraci pořídit. Nejčastěji si lidé kupují pískovou.

bazeny voda

 

V pískovém filtračním zařízení je speciální křemičitý písek, přes který prochází voda. A zachytí se v něm veškeré nečistoty o velikosti nad 40 mikronů. Ovšem úspěšnost filtrování můžeme podpořit ještě občasným používáním vločkovače, který nečistoty usazené v bazénu vysráží na větší chuchvalce, které se pak ručně vysávají vysavačem. A filtr je pak schopen zachytávat nečistoty již od 10 mikronů.

Chemie je nutná

Leckdo s nechutí vzpomíná na školní plavecké kurzy v bazénu páchnoucím chlorem. Jenže chlorování vody je nezbytné, stejně jako přidávání další chemie (a nebo jiných prostředků založených na přírodní bázi, ale ty jsou výrazně dražší). Jen tak vodu udržíme čistou nejen po celou koupací sezónu, ale zajistíme, že se bazén na zimu nemusí celý vypouštět a voda v něm vydrží i na další léta. Přípravků, které se dají používat, je nespočet. Podívejme se proto na ty nejzákladnější:

Jelikož je voda v bazénu dlouhodobě, je takřka stojatá a navíc do ní přitéká i dešťová, případně ji znečišťujeme tím, jak se koupeme, je nutné kontrolovat její kyselost či zásaditost. Na to existují jednoduché testery, které stojí pár desetikorun a rychle ukážou aktuální stav. pH bazénové vody by se mělo pohybovat mezi 7,0 až 7,4. Pokud jsou hodnoty vyšší či nižší, je třeba dostat je do normálu. Nejčastěji se na to používají přípravky označené jako pH plus či pH minus.

  • Správná tvrdost

Když bazén napouštíme vodou z vodovodního řadu, neměl by to být problém, ale kdo napouští z vrtu či ze studny, může mít tvrdou vodu. Pozná se to snadno opět díky testeru tvrdosti, kdy by se tvrdost vody měla ideálně pohybovat mezi 10 a 19 německými stupni. Pokud naměříme víc, neznamená to, že se na dně bude tvořit vodní kámen a zanese se filtrace, nic takového se nestane, ale ve vodě se mohou vysrážet železité minerály a může získat nepřirozenou, až hnědočervenou barvu. Když se to neřeší, obarví se nenávratně třeba i stěny bazénu. A v takovém bazénu se nikdo zrovna rád nekoupe. I to se dá ale řešit, a to buď opět chemickými přípravky určenými přesně pro tento případ (například nějaký stabilizátor tvrdosti, který dokáže tyto nechtěné minerály vyvázat z vody a zakalení tím zmizí), nebo si k bazénu můžeme pořídit změkčovač vody. To se většinou dělá u velkých bazénů v aquaparcích a jde o podobné stroje jaké si pořizujeme domů na změkčování vody – jen jsou o dost větší. Ale fungují na podobném principu, obvykle jde o iontovou výměnu, někdy o reverzní osmózu.

  • Chlor

Třetí nejdůležitější je chlor. Ten vodu průběžně desinfikuje a udržuje ji kvalitní. To se nejčastěji řeší vložením chlorové tablety do speciálního, plovoucího koše. Rozhodně se nedoporučuje házet ji jen tak volně do vody, protože by mohlo dojít k narušení dna bazénu. A stačí jen dodat novou tabletu vždy, když se původní skoro už rozpustí.

Každý průšvih má řešení

I když se o vodu správně staráme, měříme různé hodnoty, dodáváme chemii a filtrujeme, může se nám stát, že se stěny bazénu pokryjí řasami, voda se mléčně či zelenavě zakalí, začne páchnout nebo je na ní jakýsi slizký film. Leckdy netušíme, proč se to stalo, a nevíme, co s tím. Na vše existuje řešení – buď pomůže tvrdá chemie (vločkování, šoky a podobně), a když už nejde dělat nic, tak se voda zkrátka musí vypustit, bazén se ručně vydrhne a pak se napustí. Pak by mělo být vše zase v pořádku. Ale pokud nic nezanedbáváme, nemělo by k tomu vůbec dojít.

Komentáře